👈 فروشگاه فایل 👉

اخلاق و فلسفه

ارتباط با ما

... دانلود ...

اخلاق و فلسفه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 9 صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 

‏1

‏1

‏مقدمه

‏سپاس وستايش خداي را كه انسان را بيافريدووي را در زمره كائنات در مرتبه برترين قرار داد و او را رونوشتي ساخت از عوالم امكان كه پديد آورده است شگفتيهاي قدرت فراگير و بي پايان و عجايب عظمت آشكار نمايان خود را در او ظاهر ساخت در وجود او ناسوت را به لاهوت پيوند داد . و در هستي او حقايق عوالم ملك و ملكوت را به وديعت نهاد .طينت وي را از نور وظلمت بسرشت و در ذاتش انگيزه هاي خيرات و شرور به هم آميخت .

‏و درود بر پيامبر باد كه او را حكمتهاي جامع دادند وبراي تمام و كامل ساختن اخلاق و خويهاي نيكو و ستوده مبعوث شد ، و درود بر خاندان ودودمان او باد كه چراغهاي دوستي بخش تاريكيها و كليد درهاي سعادت و كرامتند .

‏قبل از شروع دراصل بحث چند مفهوم را توضيح مي دهيم :

‏اخلاق

‏1

‏3

‏علم اخلاق

‏فلسفه اخلاق

‏كلمه اخلاق كه جمع خلق است در اصل لغت به معناي يك صفت نفساني است يا يك همت راسخه ، يك حالتي كه در نفس رسوخ داشته باشد . و موجب اين بشود كه افعالي كه مناسب با آن صفت است بدون احتياج به تروي ، يعني فكر كردن ، سنجيدن از انسان مادر شود مثلاً خلق سخاوت يكي از حالات نفساني است كه كساني كه اين خلق را دارند در موقع بذل و بخشش كه مي شود ديگر دچار ترديد نمي شوند كه آيا بخشش بكنند يانه اين ملكه راسخه انسان رامثتغني مي كنيد از اينكه دربارة كاري كه مي خواهد انجام دهد تفكر كند يا ترديدي در انجامش داشته باشد .

‏علم اخلاق علمي است كه بحث مي كند از انواع صفات خوب و بد صافتي كه ارتباط با افعال اختياري انسان دارد و كيفيت اكتساب اين صفات و يا دور كردن صفات رذيله پس موعدش صفات فاضله ورذيله است از آن جهت كه براي انسان قابل اكتساب است يا قابل اجتناب .

‏در واقع فلسفة اخلاق از مبادي تصديقيه علم اخلاق بحث مي كند يعني ما قبل ازاينكه درعلم اخلاق وارد شويم و ببينيم كدام كار خوبيست و كدام كار بد . اين مطلب را به عنوان اصل موضوعي پذيرفته ايم كه كارهاي خوب و بدي داريم . در فلسفه اخلاق از همين اصول موضوعه بحث مي شود كه از كجا ما كار خوب وبد داريم و ملاك تقسيم كار به خوب و بد چيز و خوب و بدي از كجا ناشي مي شود .

‏1

‏3

‏آنچه موضوع بحث ماست فلسفه اخلاق است . علم اخلاق و فلسفه اخلاق از نظر اسلام يكي از مهم ترين و شريف ترين علوم است و همه مي دانيم كه يكي از هدفهاي بعثت انبياء و مخصوصاً پيامبر تهديب اخلاق و تزكيه نفوس بوده است . در اين بحث ما مي خواهيم ازهان مبادي علم اخلاق گفتگو كنيم كه ملاك خوب يا بد بودن چيست اين مسأله از طرفي ارتباط پيدا ميكند بامسأله حسن و قبح كه در كتابهاي كلامي و گاهي در كتابهاي اصولي هم مطرح شده است .

‏پيدا كردن سرچشمه اصلي احكام اخلاقي هم يكي از كليدهايي است كه مي تواند براي حل مشكلات فلسفه اخلاق راهگشا باشد همينطور يكي ديگر از ريشه هاي ابهامات اين است كه توام حكم اخلاقي به چيست به وقتي ما مي گوييم فلان كار خوبست براي اينكه خوب بودن را به كاري نسبت دهيم چه چيزهايي رابايد در آن لحاظ كنيم .

‏مسأله مفاهيم اخلاقي كه عرض كرديم بيشتر جنبه شناخت شناسي دارد فقيه اخلاق وقتي به صورت اخبار طرح مي شود ازيك موضوع و و محمول تشكيل مي شود مادر اخلاق مي گوييم عدالت خوبست عدالت يك ماهيت خارجي نيست . عدالت يك عنوان انتزاعي است و عبارت از اين است كه انسان كار را به جاي خودش انجام دهد حق هركسي را به او بدهد و برخلاف حق رفتار نكند .

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پلان اتوکد خوابگاه سازمان های نوین چگونه شکل میگیرند؟ پاورپوینت هيدرو سفالي پاورپوینت كارگاه جايگاه و نقش جامعه دانشگاهي در شركت ها و موسسات دانش بنيان پاورپوینت در مورد اختلالات اضطرابیANXIETY DISORDERS