👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت کامل وجامع پل سازی

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت کامل وجامع پل سازی

پل سازی دارای 41 اسلاید وقابل ویرایش

پل سازی ، تاریخچه ای بیش و کم به اندازه راه سازی دارد. کاوش های باستان شناسان گواه از آن دارد که نخستین پل ها ساده و کم دوام اما کارآمد برای برقراری روابط بین جوامع نخستین بشری بوده است . هم چنان که پل سازی رو به تکامل نهاد ، برقراری روابط نیز آسان تر شد. بر این اساس ایرانیان نیز که از پیشگامان عرصه ساخت و ساز بناهای ابتدایی تا شکوهمند بودند، در پل سازی توانمندی های قابلی را پیش روی جهانیان گذاشتند.

1 - پل و نخستین نمونه های آن

طاق و گذرگاهی برای عبور از رودخانه ، دره ، خندق و سایر عوارض طبیعی را پل می گویند.

از این مختصر تعریف پیداست ؛ طاق های به هم پیوسته که بر رودخانه برای وصل کردن راه در محل بریده شدن آن توسط موانع طبیعی مانند رودخانه ودره ، استوار می کرده اند را پل می گویند. معبر ، جسر و قنطره معانی عربی پل هستند که در منابع تاریخی و ادبی بسیار دیده می شوند. از آن میان در تاریخ بیهقی آمده است:

کاروانی همی از ری به سوی دسکره شد

آب پیش آمد و مردم همه بر قنطره شد

واژه پل در زبان فارسی بر گرفته از پوهل پهلوی (پول) و بارزترین نشانه آن در نام دزفول (دژپول= قلعه نگهدارنده پل) قابل بررسی است.

در اشعار شاعران ، نوشته های تاریخی ، جغرافیایی ومتون کهن واژه پل و پول بسیار به کار رفته است که با واژه های جسر و قنطره عربی و کوپری (کرپی) ترکی ، مترادف است .

نام پل فراتر از یک سازه معماری بر همان معنای ارتباطی در فرهنگ روابط اجتماعی نیز به کار می رود چنان که نام پل در امور فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی ، به منزله پیوند دهنده و برقرار کننده ارتباط به کار می رود. بی گمان سختی و مشکلاتی که پیش روی سازندگان پل وجود دارد باعث شده تا این واژه در فرهنگنامه های ادبی – فرهنگی ، سیاسی و... نیز جایگاه ویژه ای پیدا کند. بر همین معنا شواهد بسیاری در گنجینه های ادبی و تاریخی زبان فارسی می توان یافت که نام پل را در موارد مختلف به کار برده اند.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت پر پرواز درس دوم دین و زندگی 1 پایه دهم دانلود پلان اتوکد مجتمع 100 واحدی دانلود پاورپوینت نظریه محدودیت دانلود کتاب دیکته و زاویه با فرمت pdf پاورپوینت مخاطرات طبیعی